Terapije in tehnike
Za pokušino si lahko kanček o tem preberete spodaj.
Ponudba:
Manualna terapija
Manualna terapija se najpogosteje uporablja za odpravljanje težav mišično-skeletnega sistema zaradi poškodb, slabe drže, telesnih in psihičnih preobremenitev (stresa) ali drugih vzrokov, še bolje pa je, če si jo lahko privoščite preventivno.
Uporabljajo se različne manualne tehnike, katerih izbor je treba individualno prilagoditi vsakemu posamezniku posebej glede na njegovo stanje.
Učinki uporabljenih tehnik so:
- odprava ali zmanjšanje bolečine (nevrofiziološko delovanje)
- pospešitev obnove tkiv po poškodbi prek izboljšanja dinamike tekočin v tkivih (izboljšan pretok krvi in limfe, stimulacija tvorbe in pretakanja sinovialne tekočine v sklepih)
- spodbujanje splošnega sprostitvenega odziva (znižanje mišičnega tonusa in splošne napetosti, umiritev delovanja simpatičnega živčevja)
Cilj izvajanja manualne terapije je odpraviti ali vsaj znatno zmanjšati bolečino in povrniti funkcijo telesu.
Pogosti primeri težav, ki se odpravljajo z manualno terapijo, so bolečine in mravljinčenje v rokah (npr. cervikobrahialgija) ali nogah (npr. išias), bolečine v ramenskem obroču, vratu, tenzijski glavoboli, bolečine v hrbtu (npr. lumbalgija), območju kolka, kolen, zapestja…
Kraniosakralne tehnike
Kraniosakralne tehnike si v okviru manualne terapije zaslužijo posebno omembo, tako zaradi načina izvajanja, kot tudi njihovega učinka. Gre za zelo nežne tehnike, pri katerih se terapevt prek dotika svojih rok orientira na primarni respiratorni sistem osebe, ki običajno kar oblečena v udobna oblačila leži na mizi. Z zelo nežnimi premiki sledi ali včasih nasprotuje gibanju tkiva pod rokami in je v stiku z njim, dokler ne pride do sprostitve. Amplituda in frekvenca premikov – ‘dihanja’ tkiva se pri tem spreminja; običajno pride do začasne popolne umiritve, po kateri se to primarno gibanje povrne z lepšimi, močnejšimi in bolj enakomernimi amplitudami.
Obstaja širok nabor tehnik, ki se uporabljajo za pomoč pri odpravi različnih težav, od glavobolov, bolečin v mišično-skeletnem sistemu, težav s sinusi, zvenenjem v ušesih, s poslabšano koncentracijo, z dihanjem, zaprtostjo, nespečnostjo, pretirano nervozo… Pomagajo pri odpravljanju posledic po meningitisu, imajo pa tudi pozitiven učinek na izboljšanje delovanja imunskega sistema. Zaradi umirjenega in nežnega pristopa pa so lahko zelo primerne tudi za ljudi, ki so kdaj v preteklosti doživeli kakšno travmatično izkušnjo.
Terapevt poišče somatsko disfunkcijo, nato pa išče način, kako jo odpraviti ter tako pomagati zdravju, da se bolj polno izrazi v danih okoliščinah.
Značilno je, da je terapevtova pozornost na dogajanje pod njegovimi rokami bistvenega pomena; bolj ko je terapevt odprt in pripravljen prisluhniti telesu in “dihu življenja” v njem, boljši so učinki izvajanja tehnik.
Učinek kraniosakralnih tehnik je sproščujoč in pomirjajoč. Običajno se oseba po terapiji počuti, kot bi se ji napolnile baterije po globokem počitku. Pozitivni učinki terapije se praviloma izboljšujejo še v naslednjih dneh, kajti telo preide v bolj sproščen način delovanja.
Masaža
Učinki klasične masaže so fizične in psihološke narave. Masaža izboljša prekrvavitev mišic in s tem njihovo prehrano, pospeši pa tudi odnašanje presnovnih produktov iz mišic. Zaradi navedenih vzrokov in stimulacije mišičnih receptorjev pomaga pri odpravljanju bolečin in pridobivanju večje prožnosti mišic.
Poleg tega masaža izboljša prekrvavitev kože ter pripomore k boljšemu pretoku limfne tekočine, izboljša prehrano obsklepnih tkiv, prispeva k povečanemu izločanju seča ter pozitivno deluje na peristaltiko črevesja. Sproščanje medrebrnih mišic ima pozitiven vpliv na dihanje. Masaža obraza in lasišča pa deluje zelo sproščujoče na človeka kot celoto.
Psihološko gledano masaža pomirja in sprošča ter tako izboljšuje telesno počutje.
Pri terapevtski masaži se bolj ciljno posvečamo prizadetim strukturam z namenom odprave bolečin, regeneracije in izboljšanja gibljivosti, pri sprostilni pa je naš cilj doseči psihofizično sprostitev.
Damjan Kumer
manualni terapevt
Sem manualni terapevt, diplomant Akademije za manualno terapijo v Ljubljani, kraniosakralni terapevt ter maser z Nacionalno poklicno kvalifikacijo. Usposabljanje za kraniosakralnega terapevta sem v obliki triletnega sklopa desetih modulov opravil pri slovenski avtoriteti biodinamičnega modela kraniosakralne terapije.
Moj cilj je vam, kakor vsaki drugi stranki, dati tisto, kar bo vam najbolj v pomoč pri odpravi vaših težav. Pri svojem delu uporabljam masažne tehnike, tehnike artikulacije sklepov, kraniosakralne tehnike, nevromišično pozicioniranje ter IASTM tehnike za obdelavo fascij in ostalih mehkih tkiv. Poleg tega pa vam želim pomagati priti do spoznanja, kako si tudi brez mene lahko pomagate k izboljšanju vašega stanja. Kako to storiti pa je odvisno od vašega primera. Vse preveč ljudi povsem po nepotrebnem predolgo trpi tegobe, ki bi jih bilo možno prej odpraviti.
Če bi bila vaša težava prevelik zalogaj zame, pa vam bom to odkrito povedal in vas morda usmeril kam drugam, kjer vam bodo lahko bolje pomagali.
Sicer pa sem oče, rad imam naravo in ljubim to življenje, ki mi je bilo dano. Skrbim za svojo psihofizično kondicijo, joga in meditacija sta del mojega vsakdana.
Če se srečamo, mi bo v veselje delati z vami in za vas!
Poslovni lokaciji
Pokličite za naročanje
Rezervacija termina je zaradi organizacije dela obvezna. Pred obiskom se prosim najavite:
ponedeljek - petek od 7:00 do 20:00
sobota od 8:00 do 12:00
(Če ne bom dosegljiv, vam klic vrnem takoj, ko bo mogoče. Lahko pa mi tudi napišete SMS).
Ljubljana
HIŠA MASERJEV
Štefanova ulica 13, 1000 Ljubljana
Delovni čas
torek od 15:00 do 22:00
sreda od 8:00 do 14:00
četrtek od 15:00 do 22:00
Termini prek vikenda so občasno tudi možni, a le ob pravočasnem dogovoru.
Gorenja vas
POSLOVNO STANOVANJSKI OBJEKT KUMER
Trebija 12a, 4224 Gorenja vas
Delovni čas
ponedeljek in petek od 8:00 do 12:00
ter od 16:00 do 20:00
torek in četrtek od 8:00 do 10:30
sreda od 17:00 do 20:00
Termini prek vikenda so občasno tudi možni, a le ob pravočasnem dogovoru.